hakkımızda

bizim hikayemiz

90’lı yıllarda Filiz abla ve Zeki abinin kırsalda yaşam hayali, gazetede gördükleri bir arazi ilanı ile başlamış. Elektriğin, suyun ve yolun olmadığı zor koşullarda kendilerine yaşam alanı oluşturmak için uğraş vermişler. İznik’in Elmalı köyünde eski bir köy evi bulunmuş. Sadece o bölgeye has yetişen meşe ile yapılmış, geçme sistem 150 yıllık “Gürcü Evi” satın alınmış. Restore edilerek Gürcü ustaların elinde tekrar hayat bulmuş. 

Çamlar fidan iken ağaç olmuş, kuyudan su bulunmuş, elektrik gelmiş ve yol yapılmış. Bundan sonra başkaları için de bir mekan olmuş, “Salıcı Evi” olarak çok fazla ziyaretçi ağırlanmış.

2005 yılında başladığım dağcılık hikayem 2015’e geldiğimizde iyice olgunlaşmıştı. “Dikey Dünya” ismiyle bir dağcılık oluşumu başlatmıştım. Hikayesinden etkilendiğim Polonyalı Dağcı Je K. nin “Benim Dikey Dünyam” kitabı bu ismin kaynağı oldu. Bir kaç yıl bu oluşumda güzel insanlarla güzel anılar paylaştık. 2016 yılının sonunda doğada yaşam hayali burada filizlenmeye başladı.

Permakültür denemeleri için geldiğimiz bu bölgede şu an binlerce insanla paylaştığımız hikayenin varlığından haberdar olduk. Enerjisini daha ilk günden sevdiğim bu alan arkadaşımın tavsiyesi üzerine Dikey Dünya oldu.

Yaşamına silinmeyecek izler bırakmak isteyenleri ormanın derinliklerine saklanmış doğanın kalbine bekliyoruz.

Benim Dikey Dünyam… Sizin dünyanız…

Dikey Dünya